Управління молоді та спорту
м. Суми, вул.Першотравнева,29
телефон-факс – 61-09-69
е-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00;
обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

ВІДБУДЕТЬСЯ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТРЕНІНГ, СПРЯМОВАНИЙ НА ФОРМУВАННЯ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО СВІТОГЛЯДУ «ОКРИЛЕНІ УКРАЇНОЮ – ЗАКАРПАТТЯ»

Міністерство молоді та спорту України спільно з управлінням молоді та спорту Закарпатської обласної державної адміністрації у партнерстві з Інститутом проблем виховання НАПН України планують провести Всеукраїнський тренінг, спрямований на формування національно-патріотичного світогляду, «Окрилені Україною – Закарпаття».

Захід заплановано провести у Закарпатській області (м. Мукачево, вул. Червона Гора, 1-А, готель «Червона гора») 12-14 квітня 2018 року.

Зареєструватися на захід можна до 15 березня 2018 року за посиланням: https://goo.gl/4DwtBh.

Відбулося засідання координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації

27 жовтня 2017 року в приміщенні Конгрес-центру СумДУ відбулося розширене засідання координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації.

Під час засідання розглядалися наступні питання порядку денного:

1). Результати моніторингу персональних складів координаційних рад з питань національно-патріотичного виховання при районних державних адміністраціях, виконавчих комітетів міських рад.

2). Моніторинг діяльності та нормативно – правове забезпечення функціонування гуртків та клубів національно-патріотичного виховання дітей та молоді при загальноосвітніх та позашкільних закладах області.

3). Розробка проекту обласної програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2018-2021 роки.

Учасниками засідання, окрім членів обласної координаційної ради, стали представники координаційних рад з питань національно-патріотичного виховання міст та районів області, фахівці напрямку з міст, районів та ОТГ області.

За результатами розгляду питань порядку денного були прийняті відповідні рішення, ознайомитися з якими можна в Протоколі.

Відбудеться Всеукраїнський захід, спрямований на національно-патріотичне виховання молоді, «Молодіжна патріотична науково-пізнавальна акція «Чорний Ліс – 2017».

З 14 по 21 серпня  2017 року, в Івано-Франківській області, Тисменицький район відбудеться Всеукраїнський захід, спрямований на національно-патріотичне виховання молоді, «Молодіжна патріотична науково-пізнавальна акція «Чорний Ліс – 2017».

Таборування, що триватиме 8 днів. Під час таборування будуть проходити зустрічі з відомими громадсько-політичними діячами які брали участь у державотворчих процесах, бійцями АТО, волонтерами, відбуватимуться теоретичні навчання для підвищення рівня знань про методи діяльності в патріотичній громадській організації, застосовуватимуться елементи військово-патріотичного вишколу.

До участі у програмі допускаються команди загальноосвітніх навчальних закладів, молодіжних громадських організацій області,  учасники яких є віком від 18 років, що пройшли відповідну підготовку, інструктаж, не мають обмежень за станом здоров’я та включені в заявку на участь у програмі. Склад команди - 4 особи .

Контактна особа: Володимир Кіріндас, тел. +38 099 250 84 23

У разі виявлення бажання взяти участь у заході – звертатися до управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації,

тел. (0542)-61-09-16

 

   

Ужгороді відбудеться Всеукраїнський фестиваль "Карпатська Україна"!

26-27 травня 2017 року в м. Ужгород Закарпатської області відбудеться Всеукраїнський фестиваль, спрямований на ушанування героїв боротьби українського народу за незалежність і територіальну цілісність України, "Карпатська Україна".

Організатори заходу: Міністерство молоді та спорту України та управління молоді та спорту Закарпатської обласної державної адміністрації.

Мета заходу – ушанування героїв боротьби українського народу за незалежність і територіальну цілісність України; виховання молодого покоління у дусі національних традицій, духовності та патріотизму; підвищення рівня знань молоді про історію створення Карпатської України 1938–1939 рр.

В програмі заходу: виставка світлин воїнів АТО, презентація національно-патріотичної літератури; виставка традиційних ремесел; диспут з учасниками фестивалю на тему: "Належне пошанування героїки Карпатської України"; марш Героїв центральними вулицями м. Ужгород; молебень та вшанування біля пам’ятника Августину Волошину (1874-1945); концерт кобзарів і лірників, фольк-рок гуртів; вшанування Героїв Карпатської України на Меморіальному кладовищі січовиків Карпатської України на Верецькому перевалі; нічний кінозал патріотичних художніх та документальних фільмів.

За додатковою інформацією Ви можете звертатися до відділу національно-патріотичного виховання Міністерства молоді та спорту України (тел. (044) 246 62 35).
   

5-й Потяг Єднання «Труханівська Січ»!

9 березня 2017 року стартував 5-й етап пілотного в Україні проекту спрямований на єднання молоді з Центрального, Східного, Західного, Південного та Північного регіонів України «Потяг Єднання України «Труханівська Січ». Учасниками проекту є студенти, школярі, волонтери, громадські активісти та військовослужбовці загальною кількістю близько 300 осіб. В рамках проекту передбачено відвідування різних міст України згідно з графіком.

Дана акція ініційована в рамках реалізації програми Президента України з підтримки національної Єдності. Акцію підтримує і приймає активну участь Генеральний Штаб, МО, ПАТ Укрзалізниця, Міністерство освіти і науки, Молоді та спорту, Культури та туризму України, народні депутати, ГО «Родини Героїв Небесної Сотні». Програму Благословив Патріарх Філарет та підтримав Президент України Петро Порошенко.

18 березня 2017 року відбувся візит зазначеної делегації до м.Суми. Всього до Сум прибуло близько 290 активістів з усієї України. До складу делегації увійшли учні, студенти, громадські діячі, члени родин  Героїв Небесної Сотні, учасники революції гідності, добровольці, вихованці військових ліцеїв, військовослужбовці, але в першу чергу – українські патріоти, які власним прикладом демонструють любов та відданість державі! До Сумщини завітали представники Одеської, Львівської, Київської, Івано-франківської, Житомирської, Вінницької, Чернігівської, Черкаської, Полтавської, Волинської, Донецької, Луганської, Тернопільської областей.

Організатори приготували для гостей достатньо цікаву та насичену програму. Під час урочистої зустрічі на залізничн6ому вокзалі, участь в якій взяли заступник голови та керівник апарату Сумської облдержадміністрації Іван Боршош та Дмитро Живицький, заступник голови Сумської обласної ради Анатолій Річкаль, та міський голова м.Суми Олександр Лисенко, учасників Потягу за традицією зустрічали короваєм, чудовим супроводом військового оркестру Кадетського корпусу ім. І.Харитоненка, на згадку подарували книжки про м.Суми та прапор міста на знак єдності та підтримки акції.

Далі делегація прямувала до міського кладовища, де відбулася молебень, та покладання квітів до могил Героїв України, що віддали своє життя під час Революції Гідності та беручи участь в АТО. Символічним на кладовищі став виступ батьків та брата Героя Небесної Сотні Максима Шимка!

Далі програма візиту передбачала поділ делегації на 4 групи та відвідування 4-х навчальних закладів області, а саме: СумДУ, СДПУ ім..А.С,Макаренка, СНАУ та Кадетський корпус. Кожен навчальний заклад готував індивідуальну програму перебування делегації. Так, у Кадетському корпусі гостей пригощали солдатською кашею, учні та студенти мали змогу не лише поспілкуватися один з одним, але й навіть поспівати пісень під гітару. В СНАУ на учасників чекав квест навчальним закладом, флеш-моб з викладання державного гербу, пам’ятні сувеніри у вигляді смаколиків із символікою вишу. Окрім екскурсій та участі у різноманітних заходах, учасники мали змогу поспілкуватися з однолітками на теми, що їх цікавлять, поділитися досвідом та враженнями.

Після індивідуальної програми, на всіх гостей чекав чудовий, тематичний концерт в обласній філармонії. Виступ місцевих артистів справили незабутнє враження на гостей. Кожен номер сприймався бурхливими оваціями, а такі композиції як «Плине кача» та «Старі фотографії» зал слухав стоячі, затамувавши подих.

Наступним та останнім пунктом призначення був легкоатлетичний манеж СумДУ, де пасажири Потягу Єднання мали змогу не лише ознайомитися з об’єктом інфраструктури, але й відвідати Всеукраїнські змагання з козацького двобою.

Після насиченої програми, гостей було доставлено до залізничного вокзалу, де відбувся обмін враженнями, емоціями, побажаннями. Кожен учасник отримав в подарунок від організаторів магніт з гербом Сумської області, зображенням символу Сумщини – Кролевецького рушника та символічним написом «Сумщина гостинна!». Наприкінці візиту усі – і гості, і представники приймаючої сторони – виконали державний гімн на знак єднання та любові до України!

Судячи з відгуків гостей, Сумщина справила неймовірно позитивне, гостинне, душевне враження. Майже всі учасники висловили бажання повернутися, або залишитися ще на кілька днів. Показовим є те, що троє Сумчан рушили мандрувати Україною у складі Потягу! А головне – дійсно було зруйновано стереотип того, що Сумська область, будучі прикордонним з ворогом регіоном, не є патріотичною областю.

Слід відзначити високий рівень спрацьованості усіх задіяних служб та підрозділів: залізничного вокзалу та станції Суми, управлінь національної поліції, транспортної та патрульної поліції, бригад швидкої допомоги, керівництва та студентства навчальних закладів, департаментів та управлінь Сумської обласної державної адміністрації та Сумської міської ради.  Завдяки скоординованій співпраці, спільному баченню та чіткому розумінню, Сумська область стала гідним учасником Всеукраїнської акції та продемонструвала високий рівень гостинності та патріотизму.

Даний 5-й потяг Єднання «Труханівська січ» є фінальним у низці саме географічних потів. Далі Україною мандруватимуть тематичні потяги, учасниками яких відтепер можуть стати і представники молоді Сумщини.

   

Стартує проект «Ми діти твої - Україно»!

24 – 29 березня 2017 року відбудеться 6-ти денна екскурсійно-навчальна подорож по Закарпаттю з участю в фестивалі театральних колективів талановитих дітей та молоді з інвалідністю «Червоноград скликає друзів» за маршрутом: м.Шостка – м.Київ – м.Львів – м.Червоноград – м.Хуст – м.Мукачево – м.Ужгород – м.Київ – м. Шостка в рамках реалізації проекту «Ми діти твої - Україно» громадською організацією «Товариство допомоги особам з інвалідністю «Турбота» за фінансової підтримки управління молоді та спорту Сумської ОДА . Метою проекту є набуття молоддю досвіду з історії України, навичок з культури поведінки та ефективного спілкування шляхом проведення ряду навчально-практичних заходів на теренах України, що відповідним чином сприятиме розвитку особистості , соціальному становленню та патріотизму молодих українців. Дванадцять учасників з інвалідністю здобудуть знання з національної історії та культури та розширять коло свого спілкування.   
   

Обговорюємо персональний склад координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від
7 грудня 2016 р. № 999 «Про затвердження Типового положення про координаційну раду з питань національно-патріотичного виховання при місцевій державній адміністрації» розроблений проект розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації «Про координаційну раду з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації».

Відповідно до п.7 Типового положення про координаційну раду з питань національно-патріотичного виховання при місцевій державній адміністрації, враховуючи пропозиції, що надійшли від установ, організацій, громадських об’єднань, сформовано її персональний склад.

Проект розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації «Про координаційну раду з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації», що додається, розміщено також на офіційному сайті Сумської обласної державної адміністрації у розділі «Електронні консультації з громадськістю» для подання зауважень та пропозицій щодо запропонованих кандидатур.

Всіх зацікавлених просимо до 20 лютого 2017 року внести свої пропозиції та зауваження до персонального складу координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації управлінню молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. з письмовим підтвердженням на адресу: м. Суми, вул. Першотравнева, 29, к.65.

Пропозиції та зауваження подаються на офіційному бланку організацій, установ та підприємств усіх форм власності за підписом керівників.

 Проект розпорядження додається

 
   

Розпочато прийом заявок на здобуття Премії Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України!

Розпочато прийом заявок на здобуття Премії Кабінету Міністрів України за особливі досягнення молоді у розбудові України!

Премію може отримати молодь віком від 14 до 35 років. Щороку присуджується до 20 Премій у розмірі 50 тис. гривень кожна.

 

Премія надається за особливі досягнення з розвитку молодіжних ініціатив на місцевому рівні за наступними напрямами:

- правозахисна та політична діяльність, боротьба з корупцією, розвиток місцевого самоврядування та місцевої самоорганізації населення, вирішення питань житлово-комунального господарства;

- національно-патріотичне виховання громадян, підготовка молоді до захисту незалежності і територіальної цілісності України, розвиток волонтерського руху, сприяння Збройним Силам та іншим утвореним відповідно до законів військовим формуванням та правоохоронним органам спеціального призначення, надання допомоги учасникам та ветеранам АТО;

- вшанування та надання допомоги учасникам боротьби за незалежність України у ХХ столітті, жертвам політичних репресій та членам їх сімей, впорядкування військово-меморіальних об’єктів, пов’язаних з боротьбою за незалежність і територіальну цілісність України;

- впровадження творчих та новітніх ідей у створенні та веденні бізнесу, створення нових робочих місць, освіта та працевлаштування соціально уразливих категорій населення, у тому числі осіб з особливими потребами, внутрішньо переміщених осіб;

- захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, охорона навколишнього природного середовища, захист тварин;

- популяризація здорового способу життя;

- утвердження ролі сім’ї в суспільстві, захист дитинства;

- культурно-мистецька та наукова діяльність.

Основні критерії для оцінки кандидатів:

- ОСОБИСТИЙ внеску у реалізацію громадських ініціатив на місцевому рівні (необхідно надати факти, які свідчать про досягнення кандидата – відео, фото, замітки в пресі);

- соціальний РЕЗУЛЬТАТ, досягнутий внаслідок реалізації цих ініціатив (необхідно надати факти - відео, фото, замітки в пресі щодо результатів діяльності кандидата);

- високий рівень ЗАЛУЧЕННЯ МОЛОДІ до реалізації проектів, кампаній, заходів (необхідно надати факти участі молоді в проектах, роботи кандидата на благо молоді);

- значна КІЛЬКІСТЬ реалізованих проектів, кампаній, заходів (необхідно надати факти, які підтверджують кількість проведених заходів).

З деталями можна ознайомитись у постанові Кабінету Міністрів України від 21.11.2007 № 1333.

Форма пропозиції та Критерії висунення кандидата на присудження Премії.

Звертаємо вашу увагу на те, що прийом заявок до Мінмолодьспорту на цей рік триває до 1 березня 2017 року.

За детальнішою інформацією ви можете звертатися до департаменту молодіжної політики Мінмолодьспорту (тел. (044) 287 24 57).

 
   

Оголошення Про формування складу Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від
7 грудня 2016 р. № 999 «Про затвердження Типового положення про координаційну раду з питань національно-патріотичного виховання при місцевій державній адміністрації» управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації ініціює створення Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації.

Відповідно до п.6 Типового положення про координаційну раду з питань національно-патріотичного виховання при місцевій державній адміністрації, до складу координаційної ради входять:

голова координаційної ради — заступник голови місцевої держадміністрації;

заступник голови координаційної ради — представник громадських об’єднань національно-патріотичного спрямування (за згодою);

секретар координаційної ради — посадова особа місцевої держадміністрації, відповідальна за координацію діяльності з національно-патріотичного виховання;

заступники голів обласних, районних, міських, районних у місті (у разі їх утворення), сільських, селищних рад (за згодою);

представники територіальних органів Національної поліції, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, ДФС, Держлісагентства, інших центральних органів виконавчої влади, а також регіонального органу СБУ, органів місцевого самоврядування (за згодою);

представники військових частин Збройних Сил, Національної гвардії,  розташованих на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (за згодою);

керівники або заступники керівників структурних підрозділів місцевої держадміністрації;

посадова особа місцевої держадміністрації, відповідальна за мобілізаційну роботу;

представники громадських об’єднань родин героїв Небесної Сотні (за згодою);

представники громадських об’єднань ветеранів і учасників антитерористичної операції, військово-патріотичних і військово-спортивних клубів та організацій, керівники громадських штабів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри “Сокіл” (“Джура”) (за згодою);

представники громадських об’єднань, які популяризують українську мову, традиційну етнопедагогіку, сприяють поширенню інформації про злочини радянської тоталітарної системи, організовують заходи із вшанування борців за державну незалежність та територіальну цілісність України (за згодою);

представники місцевих засобів масової інформації, дитячих і молодіжних друкованих видань, які висвітлюють матеріали національно-патріотичного змісту (за згодою);

вчені, експерти, діячі освіти, науки, культури, мистецтва, спорту, представники підприємств, установ, організацій (за згодою).

До складу координаційної ради може бути делеговано не більше як по одному представнику від кожного інституту громадянського суспільства.

Всіх зацікавлених просимо до 24 січня 2017 року внести свої пропозиції до персонального складу координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при Сумській обласній державній адміністрації управлінню молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації на електронну адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. з письмовим підтвердженням на адресу: м. Суми, вул. Першотравнева, 29, к.65.

Пропозиції подаються на офіційному бланку організацій, установ та підприємств усіх форм власності за підписом керівників.

 

Управлінням молоді та спорту Сумської ОДА розроблено проект Обласної програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017 рік

Управлінням молоді та спорту Сумської ОДА розроблено проект Обласної програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017 рік

1. ПАСПОРТ

Обласної програми національно-патріотичного виховання

дітей  та молоді на 2017 рік

(далі - Програма)

1.

Ініціатор розроблення Програми

Сумська обласна державна адміністрація

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми

Розпорядження  голови Сумської обласної державної адміністрації від __________

3.

Розробник Програми

Управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації

4.

Співрозробники Програми

Департамент освіти і науки, управління культури та туризму, інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської обласної державної адміністрації, КУ СОР «Сумський обласний центр відпочинку, оздоровлення, туризму та військово-патріотичного виховання»

5.

Відповідальний виконавець Програми

Управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації

6.

Учасники Програми

Департамент освіти і науки, управління культури та туризму, інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Сумської обласної державної адміністрації, КУ СОР «Сумський обласний центр відпочинку, оздоровлення, туризму та військово-патріотичного виховання» районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад

7.

Термін реалізації Програми

2017 рік

8.

Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми

Обласний бюджет

9.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, усього

у тому числі:

500,00 тис.гривень

9.1.

коштів обласного бюджету

500,00 тис.гривень


 

2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма

В Україні національно-патріотичне виховання дітей та молоді сьогодні є  одним із пріоритетних напрямів діяльності держави та суспільства, щодо розвитку громадянина як високоморальної особистості, яка плекає українські традиції, духовні цінності, володіє відповідними знаннями, вміннями та навичками, здатна реалізувати свій потенціал в умовах сучасного суспільства, сповідує європейські цінності, готова до виконання обов’язку із захисту Батьківщини, незалежності та територіальної цілісності України та рідного краю.

Говорячи про розвиток та формування системи патріотичного виховання дітей та молоді в нашому регіоні, слід враховувати те, що Сумщина є прикордонною областю, і з одного боку часто стереотипно сприймається, як область, що і в мовному, і в традиційному аспектах має проросійську зорієнтованість. Але, на прикладах реальних дій Сумщина є одним з найбільш патріотично спрямованих регіонів України!

Проте, досвід державної політики впродовж усіх років незалежності України засвідчив, що національно-патріотичному вихованню дітей та молоді не приділялось достатньої уваги. Ініціативи, заходи, проекти як на Всеукраїнському рівні, так і на місцевих, мають поодинокий, або ситуативний характер. Низка нормативно-правових актів, що мали визначати позицію держави у напрямку національно-патріотичного виховання підростаючого покоління, так і залишилися не прийнятими, або на стадії виключно формального виконання.

Розуміння національно-патріотичного виховання не має чітко вираженої системності та носить, скоріше, абстрактний характер. На належному рівні не налагоджено постійну партнерську співпрацю з інститутами громадянського суспільства, що мають відігравати першочергову та вирішальну роль у формуванні системи національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

Ще одним проблемним  питанням напрямку є відсутність системи підготовки фахівців національно-патріотичного виховання, належної методичної бази, сучасних інноваційних механізмів, форматів, форм роботи з дітьми та молоддю.

Низьким, також, на сьогодні є рівень інформаційного забезпечення як самої молодіжно спільноти, так і тих, хто працює у напрямку національно-патріотичного виховання та за своїми посадовими обов’язками, а частіше – громадянським покликанням, бере на себе відповідальність відповідного виховання підростаючого покоління.

У зв’язку з цим, як на державному, так і на локальному рівнях, актуалізувалася низка більш глобальних проблем, таких як:

 

відсутність ефективного механізму формування та реалізації державної політики у сфері національно-патріотичного виховання;

брак комунікацій з громадянським суспільством з питань національно-патріотичного виховання;

брак духовності і моральності у суспільстві;

наявність імперсько-тоталітарних рудиментів у суспільній свідомості та зумовлених нищенням української духовно-культурної спадщини та історичної пам’яті розбіжностей в уявленнях про історичне минуле, зокрема про тоталітарну добу, голодомори і політичні репресії;

відсутність єдиної державної інформаційно-просвітницької політики щодо питань організації та висвітлення заходів із національно-патріотичного виховання;

недостатня нормативно-правова урегульованість сфери національно-патріотичного виховання;

недостатній рівень гармонізації законодавства й управлінських практик у сфері формування громадянської позиції з законодавством та кращими практиками держав Європейського Союзу та інших розвинутих держав;

відсутність єдиних стандартів щодо процесів, суб’єктів, їх компетенції та повноважень, якості діяльності у сфері національно-патріотичного виховання;

недостатність кваліфікованого кадрового потенціалу в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, у навчальних закладах для організації та здійснення заходів із національно-патріотичного виховання;

відсутність єдиного обов’язкового підходу у фінансовому та матеріально-технічному забезпеченні як об’єктів інфраструктури, так і напрямку національно-патріотичного виховання в цілому.

Відтак, існує нагальна потреба вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді, надання цьому вкрай важливому для держави процесу системності.

На сьогодні наша область має достатній як людський, так і матеріально-технічний потенціал задля створення єдиної цілісної системи національно-патріотичного виховання дітей та молоді. І, безумовно, фундаментальну роль у цьому процесі має займати держава в цілому, та місцева влада зокрема.

Тому першочерговою задачею, на виконання якої має бути спрямована дана програма, має стати налагодження механізму скоординованої систематичної співпраці як відповідних державних структур, так і, безумовно, інститутів громадянського суспільства та ініціативних груп та створення належного методологічного підґрунтя для якісного розвитку, удосконалення системи національно – патріотичного виховання дітей та молоді в Сумській області. Максимальну увагу при цьому, слід приділяти роботі навчальних та позанавчальних закладів, які, починаючи з дошкільного віку, повинні формувати у підростаючого покоління сталу національно орієнтовану систему цінностей.

 

3. Мета Програми

Програма відповідає Стратегії національно – патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки, затвердженої Указом Президента України від 13 жовтня 2015 року № 580/2015, якою визначено основні пріоритети, напрямки та ідеологічні засади розвитку національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

Метою Програми є налагодження механізму скоординованої систематичної співпраці як відповідних державних структур, так і, безумовно, інститутів громадянського суспільства та ініціативних груп та створення належного методологічного підґрунтя для якісного розвитку, удосконалення системи національно – патріотичного виховання дітей та молоді в Сумській області.

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми

Безумовно, формування ціннісних орієнтирів і громадянської самосвідомості у дітей та молоді повинно здійснюватися на прикладах героїчної боротьби Українського народу за самовизначення і творення власної держави, ідеалів свободи, соборності та державності, успадкованих, зокрема, від княжої доби, українських козаків, Українських Січових Стрільців, армій Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, учасників антибільшовицьких селянських повстань, загонів Карпатської Січі, Української повстанської армії, українців-повстанців у сталінських концтаборах, учасників дисидентського руху в Україні. Також національно-патріотичне виховання має здійснюватися на прикладах мужності та героїзму учасників революційних подій в Україні у 2004, 2013 - 2014 роках, учасників антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях.

У національно-патріотичному вихованні дітей та молоді важливо використати і виховний потенціал, пов’язаний із героїзмом українців, які боролися в арміях держав - учасників Антигітлерівської коаліції та в рухах опору нацистській Німеччині та її союзникам під час Другої світової війни 1939 - 1945 років, учасників міжнародних операцій з підтримки миру і безпеки.

Також одним із важливих чинників національно-патріотичного виховання має бути шанобливе ставлення до пам’яті про жертв комуністичного та інших тоталітарних режимів в Україні, зокрема жертв Голодомору, політичних репресій і депортацій.

Водночас важливою складовою національно-патріотичного виховання має стати поширення інформації про досягнення наших співвітчизників та їх внесок у скарбницю світової цивілізації, зокрема у сферах освіти, науки, культури, мистецтва, спорту.

Проте на сьогодні, за умови відсутності єдиної державної Концепції національно – патріотичного виховання, наявним є брак фундаментальної  методологічної бази щодо розвитку напрямку. Тому, для виконання мети Програми необхідним є виконання ряду першочергових заходів, а саме:

1. Налагодження та забезпечення ефективної взаємодії усіх учасників процесу реалізації національно – патріотичного виховання дітей та молоді.

2. Використання, як основного, принципу делегування повноважень та управлінських рішень від органів влади до інститутів громадянського суспільства, створюючи,  при цьому, створивши конкурентоспроможне середовище для останніх.

3. Підвищення рівня національно-патріотичного виховання молоді, шляхом як урізноманітнення форм та методів роботи, так і підвищення рівня професійності кола тих осіб, якими забезпечується зазначений виховний процес.

4. Вивчення та впровадження в дію кращих, як регіональних, так і Всеукраїнських практик національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

5. Проведення систематичних та регулярних семінарів практикумів щодо розвитку кожного з визначених пріоритетів напрямку націоально-патріотичного виховання дітей та молоді.

6. Створення єдиної мережі установ та організацій, спільнот практикумів щодо напрацювання єдиних підходів та спільного бачення розвитку в області напрямку національно – патріотичного виховання дітей та молоді.

7. Інформування населення, шляхом розробки та видання відповідних інформаційно – методичних матеріалів, щодо нових підходів, розвитку системи національно-патріотичного виховання.

8. Підтримка та популяризація регіональних інноваційних підходів, кращих практик та дієвих форм роботи з дітьми та молоддю у напрямку національно-патріотичного виховання.

9. Проведення заходів спрямованих на підвищення кваліфікаційного рівня та підготовку спеціалістів що опікуються питанням національно-патріотичного виховання дітей та молоді в навчальних, позанавчальних закладах, оздоровчих таборах тощо.

З метою втілення у практику зазначених шляхів реалізації Програми та її ресурсного забезпечення, визначено основні пріоритети, напрямки та механізми реалізації та впровадження національно – патріотичного виховання дітей та молоді:

•Приіорітети
•Пріоритет 1. Військово-патріотичне виховання.
•Пріоритет 2. Духовно – моральне виховання.
•Пріоритет 3. Громадянська освіта, у тому числі екологічне виховання.
•Напрямки
•Напрямок 1. Громадянська освіта, у тому числі екологічне виховання.
•Напрямок 2. Духовно – моральне виховання.
•Напрямок 3. Військово-патріотичне виховання. Напрямок 4. Виховання iсторичної пам’ятi
•Механізми
•Підтримка інститутів грома-дянського суспільства, громадських ініціатив дітей та молоді
•Інформацйіна підтримка Програми національно - патріотичного виховання дітей та молоді на 2017 рік
•Впровадження , підтримка , проведення різнвоманітних заходів спрямованих на ровиток кожного з напрямків

З метою ефективного розвитку зазначених пріоритетів Програми важливим є дотримання принципів прозорості. відкритості, доступності (у тому числі щодо використання фінансових ресурсів), делегування повноважень та створення конкурентоспроможного середовища.

 

  1. 5. Обґрунтування обсягів та джерел фінансування, строки та етапи виконання Програми

Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету, передбачених у галузі рішенням обласної ради про обласний бюджет на відповідний рік та інших, інших передбачених законодавством джерел. Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для виконання Програми, становить            500,00 тис. гривень, з них кошти обласного бюджету–500,00 тис. гривень.

Ресурсне забезпечення Програми наведено у таблиці:

Ресурсне забезпечення Програми, тис. гривень

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми

У 2017 році,

тис. гривень

Усього витрат на виконання Програми

Обсяг ресурсів, усього,

у тому числі:

500,00

500,00

обласний бюджет

500,00

500,00

 

 

 

6. Перелік завдань, заходів Програми

Завдання і заходи з виконання Програми, спрямовані на розв’язання проблем та досягнення мети Програми, наведені у додатку 1.

 

6. Результативні показники Програми

Виконання Програми дасть можливість:

збільшити на 10% кількість дітей та молоді, охоплених заходами національно-патріотичного виховання різного формату;

урізноманітнити та запровадити нові форми та формати роботи з дітьми молоддю у напрямку національно-патріотичного виховання, зробивши найефективніші з них обов’язковими не лише до виконання, але й до щорічного збільшеного  фінансування;

підтримати та розширити  існуючу мережу установи та організацій, що провадять свою діяльність у напрямку національно – патріотичного виховання;

провести мінімум по 2 навчально-практичних заходи щодо розвитку кожного з пріоритетів напрямку національно-патріотичного виховання та 2 узагальнюючих обласних форуми;

забезпечити підвищення кваліфікаційного рівня понад 40 працівників та спеціалістів напрямку національно-патріотичного виховання, у першу чергу  структурних підрозділів районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських рад, сільських та селищних рад;

здійснити аналіз духовних орієнтирів дітей та молоді, рівня їх знань щодо міліарної культури, ставлення до військово – патріотичного виховання тощо;

створити конкурентоспроможне середовище для інститутів громадянського суспільства, у тому числі шляхом застосування конкурсних засад фінансової підтримки їх проектів та заходів за рахунок бюджетних коштів;

забезпечення діяльності, розвиток та розширення існуючої мережі державних молодіжних установ, таких як комунальна установа Сумської обласної ради «Сумський обласний центр відпочинку, оздоровлення, туризму та військово-патріотичного виховання» (далі – КУ СОР СОЦВОТВПВ), комунальна установа Сумської міської ради «Сумський міський центр дозвілля молоді» (далі - КУ СМР ЦДМ);

підвищити рівень активності молоді в містах та районах, підвищивши рівень зацікавленості та участі  органів влади у реалізації напрямку національно-патріотичного виховання;

розробка, виготовлення та розповсюдження щонайменше 5 збірників інформаційно-методичних матеріалів, а також інших засобів, інструментів неформальної освіти, посібників тощо щодо розвитку кожного з пріоритетів напрямку національно-патріотичного виховання;

У разі потреби здійснюватиметься перегляд запланованої діяльності, пошук та впровадження більш ефективних способів розв’язання проблеми.

7. Координація та контроль за ходом виконання Програми

Координація та контроль виконання заходів, передбачених Програмою, покладається на управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації.

Структурні підрозділи Сумської обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад щороку здійснюють аналіз стану реалізації Програми та надають інформацію про виконання заходів управлінню молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації до 10 січня року, наступного за звітним.

Управління молоді та спорту Сумської обласної державної адміністрації подає щороку до 20 січня року, наступного за звітним, узагальнену інформацію про виконання заходів Програми голові Сумської обласної державної адміністрації, голові Сумської обласної ради та постійній комісії Сумської обласної ради з питань освіти, науки, культури, туризму, спорту та молодіжної політики.

Додадок 1

до Програми

Напрямки діяльності та заходи Обласної програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017 рік

№ пор.

Назва напряму/механізму діяльності (пріоритетні завдання)

Заходи

Термін виконання

Виконавець

Джерела фінансу-вання

Очікува-не фінансу-вання, тис. гривень

Очікувані результати

1

2

3

4

5

6

7

8

1.

Військово-патріотичне виховання

1.Проведення, підтримка та участь у всеукраїнських та регіональних заходах різних форматів спрямованих на розвиток та удосконалення військово-патріотичного виховання дітей та молоді, підвищення рівня знань, умінь та навичок у даному напрямку

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки Сумської ОДА, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

40,00

Удосконалення системи військово-патріотичного виховання дітей та молоді, у тому числі підвищення теоретичних та практичних знань, умінь та навичок молодих людей щодо засад мілітарної культури. Створення єдиної мережі та спільноти практиків щодо розвитку даного напрямку у кількості не менше ніж 30 осіб з обов’язковим представленням кожної територіально - адміністративної одиниці області .

 

Продовження додатку 1

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

2. Проведення семінарів практикумів, інших освітньо – вихованих та інформаційно – методичних заходів спрямованих на удосконалення системи військово – патріотичного виховання, розробку методологічних напрацювань та рекомендацій щодо посилення даного напрямку

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки Сумської ОДА,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

35,00

 

 

3. Розробка, виготовлення та розповсюдження відповідних інформаційно-методичних матеріалів щодо військово-патріотичного виховання дітей та молоді

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки Сумської ОДА,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

20,00


Продовження додатку 1

1

2

3

4

5

6

7

8

2.

Духовно – моральне виховання

1.Проведення, підтримка та участь у всеукраїнських та регіональних фестивалях, конкурсах, майстер-класах та інших заходах різних форматів спрямованих на посилення, розвиток та популяризацію духовно-патріотичного виховання дітей та молоді,  впровадження предметів та курсів духовно-морального спрямування, активізації туристично-екскурсійної діяльності з вивчення духовно-історичної спадщини України та області

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки, управління культури і туризму Сумської ОДА,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

40,00

Підвищення щонайменше на 10% рівня зацікавленості та обізнаності молоді щодо духовно – культурної спадщини України та рідного краю. Виготовлення та розповсюдження не менше 3-х  різноформатних продуктів щодо посилення виховного впливу на формування сталої системи цінностей, духовно-морального виховання дітей та молоді

 

2. Проведення семінарів практикумів, інших освітньо – вихованих, інформаційно – методичних та просвітницьких заходів спрямованих на удосконалення та популяризацію системи духовно – патріотичного виховання, розробку методологічних напрацювань та рекомендацій щодо посилення даного напрямку

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки, управління культури і туризму Сумської ОДА,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

40,00

 

Продовження додатку 1

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

3. Розробка, виготовлення та розповсюдження відповідних інформаційно-просвітницьких відео, аудіо та друкованих матеріалів щодо духовно-патріотичного виховання дітей та молоді

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки, управління культури і туризму Сумської ОДА,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

40,00

 

3.

Громадянська освіта

1. Проведення, підтримка та участь у всеукраїнських та регіональних заходах, особливо заходах неформальної освіти, спрямованих на підвищення рівня громадянської освіт, свідомості дітей та молоді, формування відповідної системи цінностей, метою яких є виховання відповідального, чесного, порядного, національно орієнтованого громадянина – патріота України

2017 рік

Управління молоді та спорту,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

35,00

Підвищення рівня практичних знань та загального рівня свідомості та самоспрйняття молоді, як освіченого, інтелектуального. відповідального та духовно багатого громадянина – патріота України

 

 


Продовження додатку 1

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

2. Проведення, підтримка та участь у всеукраїнських та регіональних заходах різного формату, спрямованих на формування та підвищення рівня знань, умінь та навичок  дітей та молоді щодо екологічного виховання, як однієї з основних складових громадянської освіти в цілому

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки, управління культури і туризму Сумської ОДА,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

30,00

 

4.

Виховання iсторичної пам’ятi

 

1. Проведення наукових конференцій, теоретичних та практичних семінарів, інших освітньо – виховних, інформаційно – методичних та просвітницьких заходів спрямованих на відновлення й відкриття закритих сторінок історії України та видатних особистостей українського державотворення, формування єдиного підходу щодо трактування Історії України в цілому, та рідного краю зокрема

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки, управління культури і туризму Сумської ОДА,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

35,00

Узагальнення існуючої бази теоретичних знань та надбань щодо єдиного підходу до трактування історії України та рідного краю, та на її підставі розробка та впровадження у практику інноваційни та цікавих форматів роботи з дітьми та молоддю щодо розширення кола знань з історії України та рідного краю

 

 

Продовження додатку 1

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

2. Проведення заходів різного формату, спрямованих на розробку, впровадження в практику та популяризацію інноваційних, цікавих, доступних для різновікової аудиторії форм роботи з дітьми та молоддю щодо розширення кола знань з історії України та рідного краю

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки, управління культури і туризму Сумської ОДА,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

40,00

 

 

3. Проведення, підтримка та участь у інформаційно-просвітницьких заходах, спрямованих на популяризацію, привернення уваги, відзначенню видатних державних дат та особистостей, що мали та мають вагомий вплив на національно-патріотичне виховання дітей та молоді

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки, управління культури і туризму Сумської ОДА,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

45,00

 

 

Продовження додатку 1

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

4. Проведення в навчальних, позанавчальних. оздоровчих закладах заходів різного формату, утому числі тематичних зустрічей спрямованих на формування поваги, гідності, пошани до героїчних вчинків Українського народу, з максимальним залученням учасників АТО, учасників Революції Гідності, Помаранчевої революції, Революції на граніті

2017 рік

Управління молоді та спорту, Департамент освіти і науки, управління культури і туризму Сумської ОДА,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Не потребує фінансування

 

 

 

5. Підтримка інститутів громадянського суспільства, громадських ініціатив дітей та молоді

1. Делегування повноважень та управлінських рішень у напрямку національно – патріотичного виховання дітей та молоді. шляхом підтримки, на конкурентних засадах, відповідних ідей, проектів та заходів інститутів громадянського суспільства, ініціативних груп

2017 рік

Управління молоді та спорту,  районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Обласний бюджет

100,00

Підтримка щонайменше 7 проектів та заходів національно – патріотичного виховання, надаючи перевагу тим, що реалізовуються на теренах міст та районів Сумської області, а не виключно в обласному центрі

 

 

Продовження додатку 1

1

2

3

4

5

6

7

8

 

6.Інформаціна підтримка національно - патріотичного виховання

1. Постійне висвітлення в обласних та місцевих засобах масової інформації матеріалів щодо розвитку в області національно-патріотичного виховання дітей та молоді

2017 рік

Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадскістю Сумської обласної державної адміністрації, районні державні адміністрації, виконавчі комітети міських рад, об’єднані територіальні громади, інститути громадянського суспільства

Не потребує окремого фіннасування

 

Підвищення щонайменше на 15% рівня обізнаності населення щодо роботи. що здійснюється в області у напрямку національно-патріотичного виховання

Разом за Програмою:

500,00

 

 

Обговорення проекту обласної програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017 рік.

25 листопада 2016 року в Конгрес-центрі СумДУ за участю заступника голови Сумської обласної державної адміністрації Миколи Підопригори відбулося громадське обговорення проекту обласної програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2017 рік. Участь у обговоренні взяли представники відповідних структурних підрозділів обласної державної адміністрації, комунальних установ, інститутів громадянського суспільства. Ураховуючи те, що на сьогодні не прийнято відповідної Державної програми, а значить – відсутня і загальна концепція розвитку напрямку, було прийнято рішення розробити обласну програму НПВ на 1 рік, як базову методологічну платформу для визначення основних напрямків та шляхів розвитку національно-патріотичного виховання дітей та молоді Сумщини. Окрім того, зазначена Програма дасть можливість зібрати та створити загальну спільноту теоретиків та практиків, які  зможуть максимально наповнити які інформаційно, так і інструментально систему НПВ.

З проектом Програми можна ознайомитися на офіційному сайті Сумської обласної державної адміністрації у розділі «Молодіжна політика – національно – патріотичне виховання». До 1 грудня 2016 року триває збір та узагальнення всіх пропозицій щодо даного проекту з метою його подальшого винесення на розгляд чергової сесії Сумської обласної ради.